Krkonoše Krkonoše - svazek měst a obcí
Regionální rozvoj Krkonoše
Do Krkonoš míří noví investoři, práci nezaměstnaným nabídnou i skiareály

Do Krkonoš míří noví investoři, práci nezaměstnaným nabídnou i skiareály

04.11.2013

4. listopadu 2013  9:14

Zdá se, že Trutnovsku svítá na lepší časy. Do regionu s velkou nezaměstnaností míří noví investoři a místním nabízejí stovky pracovních míst. Kromě dopravní infrastruktury však chybí i odborníci s praxí. Pracovníky nabírají i lyžařská střediska.

Lyžařské areály v Krkonoších zaměstnají desítky lidí bez práce.

V situaci, kdy je bez práce na Trutnovsku skoro každý desátý dospělý, naštěstí začíná svítat na lepší časy. V regionu s největší nezaměstnaností v Královéhradeckém kraji se poměrně rychle zabydlují noví investoři, kteří zde rozšiřují své úspěšné firmy a nabízejí stovky nových pracovních míst.

Stovka lidí najde práci v Rudníku

Nejčerstvějším příkladem je liberecká firma MZ, vyrábějící rozvody takzvaných medicinálních plynů, využívaných například na operačních sálech nebo jednotkách intenzivní péče. V Rudníku na Trutnovsku, kam firma vyvážející do 28 zemí světa expandovala, nabídne práci stovce lidí.

"Areál zde budujeme už od roku 2009, kdy jsme koupili budovu bývalého Texlenu. V centru Liberce jsme už neměli kam dál. Zatím jsme do Rudníku přesunuli montáže a celá výroba se sem přemístí v průběhu roku 2015," říká personální ředitel Tomáš Toufar. V roce 2009 zde začínali jen s pěti lidmi, teď jich tady pracuje už asi sto. "A do roku 2015 bychom chtěli nabrat ještě nejméně 90 dalších," prozrazuje Toufar. MZ zaměstná hlavně nové konstruktéry, technology, zásobovače, či kooperanty. Společnost také věří, že díky dalším novým zakázkám bude potřebovat ještě více lidí a nabírat tak budou možná i obráběče, páječe a další strojírenské profese.

Karsit může nabídnout práci až 250 novým zaměstnancům

Úspěch pomalu sklízí i budování průmyslových zón v Trutnově a ve Vrchlabí. V druhém největším městě v kraji se Krkonošská zóna rozrůstá i díky nadnárodní firmě ABB, která také nabídne stovku pracovních míst.

"V dnešní době, kdy po celé republice mizí zaměstnavatelé, je to pro Trutnov důležitá věc," komentuje to starosta města Ivan Adamec. ABB se v Trutnově chystá investovat 150 milionů korun a nové pracovníky bude nabírat hlavně v první polovině příštího roku. O něco dál od Krkonoš je zase velkým příslibem strojírenská firma Karsit, která má své pobočky v Jaroměři i ve Dvoře Králové nad Labem. V následujících dvou letech chce dodavatel autodílů investovat 1,5 miliardy korun a vytvořit až 250 nových pracovních míst. Díky mnoha novým zakázkám pro Škoda Auto existuje velká šance, že v nejbližších letech budou výrobu i nadále rozšiřovat. Karsit Holding podepsal mimo jiné kontrakt na vývoj a výrobu zadních sedadel pro nový model Škody Fabia III, který půjde do sériové výroby v roce 2014.

Chybí kvalifikovaní zaměstnanci

V Podkrkonoší je sice mnoho nezaměstnaných, ale firmy se tu paradoxně setkávají s problémem, že nemohou sehnat kvalifikované zaměstnance. "Lidí se nám hlásí spousta, ale jsou to třeba kováři, tesaři, kameníci, šičky, poštovní úředníci a další, které já nejsem schopen zaměstnat. Ačkoliv vím, že bez práce je tu poměrně hodně lidí, nedaří se nám mezi nimi najít potřebné odborníky," podotýká ředitel Toufar z MZ. I rodiče by proto podle zástupců firem měli hodně zvažovat, kam budou své děti dávat do škol. Dobrou volbou jsou nyní podle zaměstnavatelů odborné průmyslovky, kde už nyní hledají strojírenské firmy mladé talenty. Zatím se jim to ale příliš nedaří. "Šikovných vyučených odborníků je opravdu málo. A mnoho z těch, kteří se přece jen vyučí, se poté snaží prosadit v obchodu a jinde," vysvětluje Toufar.

Desítky lidí shánějí také skiareály

Stále větším ekonomickým hráčem v regionu se stávají rozrůstající se lyžařské resorty Špindlerův Mlýn, Pec pod Sněžkou či Janské Lázně. Jen na letošní zimu naberou desítky nových lidí. Jak Skiareál Špindlerův Mlýn, tak i SkiResort Černá hora - Pec se netají tím, že zahájily stíhací jízdu, aby dohnaly v kvalitě služeb alpská střediska. Pokud se lyžařským střediskům bude dařit, vzniknou nejen pracovní místa přímo u sjezdovek, ale zvýší se i počet hotelů, restaurací nebo adrenalinových atrakcí. "V zimní sezoně poskytujeme asi 130 pracovních míst, nad rámec současných jich vznikne ještě asi padesát nových. Tři čtvrtiny z toho jsou sezonní pracovníci, ale areál letos nabírá i stálé zaměstnance," uvedla Jitka Gráfová z PR agentury zastupující provozovatele střediska ve Špindlu. Pracovníky hledají i do nově zbudovaných Apres-ski barů na Medvědíně a na Hromovce, další potřebují provozovny Špindl Motion Shop&Rental, infocentrum a další restaurace. Kolem 150 lidí nabere také SkiResort Černá hora - Pec. "Díky plánovaným rozvojovým projektům a investicím by se tento počet měl v budoucnu zvyšovat," uvedl jednatel provozovatele firmy Mega Plus Petr Hynek. Nabírají hlavně vlekaře, lanovkáře, pokladní a rolbaře. Aby se v regionu dařilo průmyslu, bude potřeba zlepšit infrastruktru. "Pokud tu chce někdo investovat, dává si většinou jako podmínku, že chce mít do 30 kilometrů rychlostní komunikaci. A to my samozřejmě na Trutnovsku nemáme, dálnice končí někde u Hradce," konstatuje manažer Svazku měst a obcí Krkonoše Josef Nosek. Pomoct by měla právě rozjíždějící se velká rekonstrukce silnic na Vrchlabsku, místní také bojují za stavbu D11 a spojku na polské straně do Legnice. "Problém je také v nekvalitním napojení silnic na hranicích s Polskem. Snažíme se, aby úředníci z českého i polského ředitelství silnic a dálnic našli společnou cestu," dodává Nosek.

Trutnovsko v číslech

8,32 procenta lidí hledalo letos v říjnu na Trutnovsku novou práci 6 882 uchazečů o zaměstnání eviduje úřad práce na Trutnovsku 330 lidí pro zimní sezonu nabírají lyžařské resorty ve Špindlu a na Černé hoře.

Autor:

Zdroj: http://hradec.idnes.cz/nezamestnanost-trutnovsko-krkonose-dwp-/hradec-zpravy.aspx?c=A131104_1995534_hradec-zpravy_kvi

[ zpět ]

Novinky a aktuality z Krkonoš na Váš e-mail.